Založ si blog

Kam s rodinou. .

rodina– znížiť daňové zaťaženie živiteľa rodiny?

– odvádzať časť odvodov na dôchodok rodičov?

– pomáhať študujúcim matkám?

– predchádzať rozvodom?

– zmeniť zákon o reklame?

– spolupracovať s kresťanmi naprieč/k politickými stranami?

O tom, že takéto opatrenia pomôžu rodinám a to posledné dokonca politickej kultúre na Slovensku nie je nutné polemizovať.

Finančnú otázku v rodine rieši na Slovensku veľká väčšina z nich. 700 eur ako priemernú mzdu vída na svojej výplatnej páske človek zo stredného či východného Slovenska naozaj zriedka. Mnohí sa sťažujú, že je veľmi ťažké, nemožné vyžiť. Zvlášť pre mladú rodinu, ktorá musí riešiť svoje bývanie. Preto zníženie daní pre rodiča živiaceho rodinu na rozumnú a nie iba smiešnu úroveň by mladým rozbiehajúcim sa rodinám mohlo významne pomôcť. Nie síce priamo k bytu, no aspoň k živobytiu by im čo-to pridalo.

Moje deti aby mi robili na dôchodok. Dobrý nápad, hodný premýšľania. Keď sa na to pozriem len čisto hnusne pragmaticky a ekonomicky – veľká rodina vychovávajúce zodpovedné a šikovné potomstvo prinesie štátu výborných daňových poplatníkov. A to stojí za odmenu najmä pre mamu vstávajúcu k deťom v noci, aj pre otca, ktorý sa nadrel, aby ich vychoval.

Rozpadávajúce sa manželstvá a ich dopad na ďalšie generácie je problémom, ktorý by sme mali riešiť čím skôr. Aj ako prevenciu kriminality, no najmä ako prevenciu nešťastných a smutných ľudí. Najmä detí. Ako vyplynulo z môjho rozhovoru s jednou pracovníčkou Úradou práce, sociálnych vecí a RODINY, tieto intitúcie sa stávajú skôr zlými pracovnými agentúrami a keď tam človek hľadá radu či pomoc, nenájde ju. Prečo? Lebo úsporné opatrenia sa odrážajú najskôr na týchto oddeleniach a poradenstvo sa ruší. Pritom vypočutie a rada od nezávislého odborníka ľuďom, ktorí sa od seba vzdialili alebo ktorí potrebujú inú pomoc, môže zachrániť nielen manželstvá. Zo skúseností, overené.

Ako ešte inak predchádzať rozvodom?

Veľký význam má podľa mňa poradenstvo pre mladých ľudí pred sobášom. Myslím si, že by sme mali do manželstva vstupovať poriadne pripravení a vedomí si všetkých jeho úskalí. V takejto príprave mladým pomáha Cirkev, no mala by byť aj v záujme štátu. Výsledkom by bolo viac manželstiev, ktoré sú postavené na kvalitnom základe a nerozpadnú sa po odchode romantickej lásky, čo býva tak po 5-7 rokoch. A hoci majú predmanželské prípravy v takom Univerzitnom pastoračnom centre v Mlynskej doline tak cca 30% rozchodovosť, stále lepšie zistiť, že si nesedíme pred ako po sobáši. Mne samému taká príprava otvorila mnohé témy a dimenzie vzťahu, o ktorých som predtým nepremýšľal (napr. ako komunikujeme? prečo robíš tú vec takto a nie ako ja? čo sa ti u vás doma nepáčilo a nechcela by si to mať v našom manželstve? budeme sa spolu zdieľať a modliť? je to pre teba dôležité? a pod.)

Keď som bol na študijnom pobyte v Nemecku, zistil som, že mladé matky s deťmi tam bez problémov študujú na vysokých školách. Na stene v škole tam visel plagát, ktorý matky vyzýval, aby šli študovať, čo bol pre mňa šok.Študujúce mamičky sú tam podporované nielen finančne, ale aj v rôznych iných oblastiach. Uvedomil som si, že na Slovensku takáto podpora nie je dostatočne prepracovaná, čo núti mladé mamičky vyberať si medzi štúdiom a dieťaťom, čo neraz vedie až k tomu najhoršiemu.

Keď som sa vrátil z Nemecka, túto otázku som predostrel nášmu rektorovi a celkom sa mu taká podpora páčila. Chcel by som však, aby tehotné študentky alebo mladé matky s deťmi boli podporované aj štátom, aby im štát a škola vychádzali spoločne v ústrety. Pomáha to jednak mamám samotným, na druhej strane je to aj konkrétna pomoc pri predchádzaní potratom, kedy človek iba nemoralizuje, ale aj konkrétne pomáha.

V nedávnej minulosti som sa venoval téme nedôstojnej a nemorálnej reklamy na billboardoch. Asi pred rokom naše ulice zaplavili predajcovia obuvi či stavebných materiálov, ktorí užili (!) ženu a dokonca styk muža a ženy na propagáciu ich produktov. Jasné, že sexuálny podnet okamžite púta pozornosť a reklama má vynikajúci účinok. Ani dve iniciatívy, ktorých som sa zúčastnil nedokázali nevhodne (zne)užitú intimitu z našich ulíc stiahnuť. Ale ba.. klamem. Jeden billboard bol stiahnutý, lebo sa naň deti pozerali priamo zo základnej školy. Myslím si, že reklamné spoločnosti by mali preberať zodpovednosť voči rodinám, deťom a nakoniec nám všetkým, ktorí sme prijímateľmi reklamy za to, čo na verejnosť zavesia. Nie je v poriadku, ak rodič svoje dieťa vedie k určitým hodnotám, napríklad k úcte k žene, a takmer neregulovaná reklama tieto hodnoty jednoducho pošliape, lebo má peniaze.

Spolupráca slušných ľuďí bez ohľadu na politickú príslušnosť by bola v tej našej politike určite krokom vpred. Rozbiť konečne to tabu, v ktorom koalícia a opozícia nemôžu konštruktívne spolupracovať, je mojim snom. Jeden deň si v kostole podať ruky a na druhý sa už na chodbe parlamentu ani nepozdraviť len preto, aby nás niekto spolu nevidel, to nie je to pravé orechové. Veď najskôr sme ľudia, kresťania či v iné veriaci a až potom politici, poslanci, učitelia, robotníci… Čo tak vytvoriť platformu kresťanov a slušných ľudí v parlamente, ktorí by dokázali spolupracovať na dobrých veciach a predrokovávať zákony podľa kresťanských hodnôt bez ohľadu k politickej príslušnosti?

 

A kde na to celé vziať? „Veď je kríza! Tu aj tu chýbajú peniaze!“, kričia všetci. Tak odkiaľ? No, slušnosť a spolupráca je na nás, stačí chcieť. A na ten zvyšok by stačilo priškrtiť kradnutie zo štátneho rozpočtu, poriadne utnúť korupčnú chobotnicu a bolo by dosť na všetko. Aj pre rodiny, aj viac detí. Už len aby sa toho hocikto ujal a začal makať…

 

TOMÁŠ KOVÁČIK

kandidát č. 95 hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

www.obycajnarodina.sk

 

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tieto vyjadrenia vyjadrujú môj osobný postoj, a preto môžu, ale nemusia byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

 

obrázok z http://creativestickers.com/stickerstore/index.php?main_page=product_info&cPath=6&products_id=82

Ľudia si zaslúžia. . .

16.02.2012

Najskôr som sem chcel napísať iba nasledovné dve vety, ktoré sa po internete premieľajú a ktoré ma pobavili: "Na tomto svete nie sú žiadne istoty, iba dane a smrť." (B. Franklin) "Ľudia si viac »

Kresťania a politika

02.02.2012

Veľmi sa teším, že sa kresťania konečne začínajú ozývať a hovoriť, že verejný život sa ich týka, že sa nechcú len prizerať, ale chcú ho meniť podľa hodnôt, ktorým veria. Teším viac »

Odborníkov do justície, nie politikov

28.01.2012

Premýšľam.. Je to len predvolebná kampaň založená na strachu alebo to myslia v SMERe vážne? Zrušiť Žitňanskej reformy súdnictva! Oblasti tak prehnitej, že nikto z obyčajných ľudí už viac »

oktoberfest

Na Oktoberfest prišlo v prvý víkend až 800-tisíc ľudí a "boli smädnejší"

23.09.2018 20:26

Hostia prišli na 185. ročník pivných slávností nielen smädní, ale aj hladní. Zjedli totiž 13 volov, o dva viac než vlani.

nákup, nakupovanie, žena, počítač

Slováci podľahli on-line nákupom z Číny

23.09.2018 20:00

Slovenská pošta za rok 2017 spracovala približne 8,7 milióna listových zásielok z Číny.

Švajčiarsky frank

Švajčiari v referende odmietli zvýšenie ochrany domácich farmárov

23.09.2018 19:32

Predpokladá sa, že podporu švajčiarskej verejnosti pre návrhy podkopali obavy z nákladov na potraviny aj nesúhlas vlády.

Kerčský prieliv

Ruské plavidlá doprevádzali tie ukrajinské pri plavbe Kerčským prielivom

23.09.2018 19:17

Kyjev chce v prístave Berďansk vybudovať čo najskôr novú vojenskú námornú základňu. Cieľom je "obrana pred agresívnymi akciami Ruska".

tokosk16

som kresťan spoliehajúci sa na Boha, angažovaný občan používajúci zdravý rozum a počúvajúci iných, bývalý koordinátor UPeCe v BA, vysokoškolský učiteľ vychovávajúci novú generáciu. Záleží mi na rodine a manželstvách. obycajnarodina.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 22266x
Priemerná čítanosť článkov: 2474x

Autor blogu

Kategórie